středa 9. listopadu 2016

JAK SE NAUČIT ANGLICKY (rychle, bezbolestně a zaručeně)

Pokud se opravdu chcete konečně naučit anglicky, tohle je můj tip číslo 1. Nic lepšího podle mě neexistuje. Jestli vám nepomůže tohle, tak už zbývá snad jedině svěcená voda. Nebo se asi prostě anglicky naučit nechcete.

zdroj obrázku

Znám spoustu lidí, kteří v učení se nějakému cizímu jazyku stojí léta na mrtvém bodě. Chodí do jazykovek, nárazově se učí, něco se skutečně naučí, ale pak se prostě zaseknou.
A jsou tím frustrovaní. Začnou si myslet, že na to nemají talent, ale zároveň by to tak moc chtěli umět.
Myslí si, že prostě nemají šanci.
Ale je to pravda?

Jazyk patří mezi nejpřirozenější dovednosti. Psaný i mluvený. Je to něco jako zpěv. A vidíte to, spousta lidí se zpívat stydí a myslí si, že to neumí. A to je tím, že to nikdy nezkusili, nevěnovali tomu svůj čas, nenašli si někoho, kdo by jim s tím pomohl.
A s učením cizího jazyka je to úplně stejné.

Kromě té skvělé zprávy, že jazyk je přirozená věc, která je přístupná každému, je tu taky taková méně skvělá zpráva. Totiž to, že když něco chcete dokázat, tak si o tom nestačí jen povídat. Musíte to taky dělat.
A to bývá mnohdy (kromě frustrace způsobené domněnkou, že nemáte talent/vlohy/whatever) kámen úrazu při učení se čemukoliv.

Je tady ale něco, za co bych dala ruku do ohně, že vám pomůže. A nepřeháním, když řeknu, že si ani nedokážu představit, že by vám něco mohlo pomoct víc.

Samozřejmě (stejně jako u toho zmíněného zpěvu) je třeba naučit se základy a mít nad sebou dohled nebo alespoň nějaký feedback, abyste si něco nezafixovali špatně. Pak už je to ale jenom na vás. Nebude nad vámi věčně stát učitel a říkat vám, co máte dělat. Ten vám jen poradí a většinu času s tím, čemu se chcete naučit, strávíte sami.

SHRNUTÍ
Co potřebujete k tomu, abyste se už opravdu naučili anglicky:

Vlohy/talent/nadání - to máte. Jo, máte. Každý to má. Zapište si to za uši.

Nadšení a touhu se to naučit - to asi máte taky, protože jinak byste tenhle článek nečetli.

Čas věnovaný učení, soustředění - tohle lidem většinou chybí. A u mnohých nadšení pro učení samotné není tolik silné. Protože učení je prostě učení - to málokoho baví, že jo. Strojové biflování gramatiky a slovíček, které vlastně v praxi ani nepoužije, může člověka znechutit. Takže se té činnosti začne vyhýbat, začne prokrastinovat, čímž jde celé nadšení pro učení do kytek. Tím vznikají frustrace z toho, že nám to prostě nejde, že vám to prostě není dáno. Jenomže tak to není. Nejdůležitější tedy je učit se angličtinu takovým způsobem, který udrží vaši pozornost a motivaci posouvat se dál a dál. A u kterého budete cizí jazyk "vsakovat" co nejvíce přirozeně, takže při učení zapomenete, že se učíte. Je úplně jedno, jestli jste už dávno odrostli klasickému "studijnímu" věku nebo jste na rodičovské dovolené. Zlepšit se může úplně každý a není to omezené věkem.

A tím se dostáváme k jádru pudla. Ta moje nejvíc účinná a neskutečně prostá rada, jak se už jednou provždy opravdu naučit anglicky se týká právě motivace.

euvit-banner-468x60-deti.jpg


Moje rada č. 1, díky které se rychle a bezbolestně naučíte anglicky:

Najděte si něco, co vás zajímá. Jakože hodně zajímá. Extrémně. Něco, do čeho se nemusíte nutit. Může to být váš koníček nebo téma, které vás zajímá. Pro vědátory je to třeba nějaká oblast psychologie nebo jakákoliv vědecká disciplína, teorie čehokoliv. Něco o divadle, fotografování, nějakém sportu, o hře na hudební nástroj, o historii módy nebo umění, o osobním rozvoji, o skládání písniček, o něčem ze světa technologie. PROSTĚ NAPROSTO COKOLIV, PRO CO MÁTE VÁŠEŇ, co vás hodně moc nebo až extrémně zajímá a o čem chcete nasbírat informace. Může to být třeba vaše oblíbená knížka (v anglickém originále nebo anglickém překladu), můžou to být texty vaší oblíbené kapely/zpěváka (případně nějaká knížka/články v časopisech o nich), váš oblíbený seriál. Je jedno, co to bude.
Máte ve svém životě něco takového, co vás strašně moc baví, o čem chcete vědět naprosto všechno, na co jste nebo chcete být experti? Jestli ano, tak vám gratuluju, máte totiž napůl vyhráno.

 Dalším krokem je tohle: najděte si o tom tématu vašeho vášnivého zájmu všechno v angličtině. Kupte si o tom knížky, hledejte na youtube videa, googlujte články, odborné časopisy - cokoliv, co existuje. Asi to nebude všechno zadarmo, ale vyplatí se vám to. Nebudou to vyhozené peníze, protože tak investujete do něčeho, co máte rádi. A navíc vás to ještě donutí vyhledat si slovíčka, pochopit gramatiku, zapamatovat si fráze, idiomy a různé nepravidelnosti jazyka.


A třetím bodem je: mluvte o tom, povídejte si o tom s někým, formulujte svoje názory… v angličtině. Vaše téma má jistě i další nadšence. Najděte je a komunikujte s nimi, až si budete trochu jistější. Na fórech, chatech, blozích… Nebo i osobně, až se na to budete cítit. S internetem je všechno neskutečně jednoduché. 

Tak teď si možná říkáte, že to je sice pěkné, ale tak se naučíte jen „něco“ - třeba terminologii něčeho a víc nic.
Ale proč byste to dělali? Naučíte se anglicky díky něčemu, co máte rádi, takže vám to půjde o mnoho lépe. 
Budete nenásilně nuceni naučit se jazyk a ještě se stanete odborníkem na danou problematiku, která vás baví, a to i v angličtině. Zlepšíte se jen díky tomu, že třeba hodinku denně budete zaměstnávat mozek angličtinou kvůli něčemu, co vás baví. A protože vás to baví, tak o tom budete i přemýšlet - a o to jde. Vlastně tak s angličtinou strávíte ještě víc času, než si myslíte. Ale to je teprve začátek. Jak se do toho jednou dostanete, tak posouvat se dál bude mnohem jednodušší. 

Jak se jednou zlepšíte, bude pro vás angličtina přístupnější a budete chtít víc. Nebo se prostě se dostanete na level, kdy se v klidu domluvíte a to vám bude stačit. Je to jen na vaší volbě.6 komentářů:

 1. Skvělý článek. A tahle rada je skvělá, určitě ji využiju u všech jazyků - hlavně u frániny. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za pochvalu. Jasně, dá se to aplikovat na jakýkoli jazyk. Akorát angličtináři to mají jednodušší, protože v angličtině je prostě skoro všechno :)

  Překládám světy

  OdpovědětVymazat
 3. S Tvými body souhlasím! 🙂 Velmi dobrá jsou podle mě videa na YT v tématu, který zajímá. Ze začátku člověk nerozumí, ale pak to jde lépe a lépe! 🙂 Neříkám, že bych se nemohla více zlepšovat nebo více tomu věnovat! 😀 Ale to bych nesměla být tak lenivý tvor! 😀
  Sama jsem sepsala článek o jazycích a různé tipy i třeba na šikovné aplikace, tak určitě koukni! 🙂

  LifestyleBirdie - jak zlepšovat cizí jazyk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za reakci, na tvůj článek se ráda podívám :)

   Vymazat
 4. Ahoj díky za skvělé tipy, nejdůležitější věcí je se v angličtině pořádně rozmluvit a v tom mi dost pomohla https://www.anglictinapotelefonu.eu/ Je to forma doučování po telefonu, kdy ti zavolají kdykoliv máš čas, díky tomu jsem zvládla maturitu levou zadní.

  OdpovědětVymazat